Zelenszkij megvilágosodott: Trump gyorsabban véget vethet a háborúnak, mint bárki más a világon!
Az ukrán elnök szerint Donald Trump ereje és az USA gazdasági hatalma döntő lehetne az ukrajnai háború lezárásában.
Az óévi, inflációval és energiaválsággal sújtott decemberben sem volt reménytelen az adományokat gyűjtő karitatív szervezetek helyzete, bár a nehézségek meglátszottak az adományok mennyiségén. A Magyar Máltai Szeretetszolgálatot kérdeztük, hogy milyen eredménnyel zártak.
Az ünnepek ünnepére nem sajnáljuk a pénzt – derült ki riportunkból, amit az is jól mutatott, hogy 2022-ben sem úsztuk meg a karácsony előtti napokat sorban állás nélkül a boltokban.
Ezúttal annak jártunk utána, hogy az energiaválság és az infláció árnyékában töltött ünnepi készülődés közben mennyi adomány jutott kevésbé szerencsés sorsú honfitársainknak.
A Máltai Szeretetszolgálat karácsonyi akciója során 143 tonna tartós élelmiszert sikerült összegyűjteni –mondta el a Makronómnak Romhányi Tamás, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat kommunikációs vezetője.
A 2022-ben 26. alkalommal megrendezett Adni öröm! akció a korábban kialakult gyakorlat szerint zajlott, december 15. és 20. között a SPAR csoport 143 kiválasztott üzletében a Szeretetszolgálat 3000 önkéntese szólította meg a vásárlókat, hogy ha tehetik, a rászoruló embereknek is vásároljanak tartós élelmiszert, a felajánlásokat pedig a pénztárak mögött felállított gyűjtőpontokon fogadta a szervezet.
„A gyűjtés eredményeképpen 19 500 adománycsomagot sikerült összeállítani, ezeket még az ünnep előtt eljuttattuk a rászoruló családoknak, hajléktalan embereknek, egyedül élő időseknek” – tudtuk meg Romhányi Tamástól, aki ugyanakkor azt sem rejti véka alá, hogy
Az előző évinél visszafogottabb eredménnyel zárult a Máltai Szeretetszolgálat másik országos gyűjtése is. Az általános iskoláiban meghirdetett Mosolymanók akcióban a tanulók cipősdobozokban adhatják le a rászoruló gyerekeknek szánt játékaikat, ajándékaikat.
Az iskolai gyűjtést a Pontvelem Nonprofit Kft. szervezte meg, az adományokat a GLS futárszolgálat szállította el az iskolákból, és a Máltai Szeretetszolgálat vitte el a rászoruló családok gyermekeinek. Tavaly 11 ezer cipősdoboznyi ajándék gyűlt össze, ami több a 2020-ban érkezett hétezernél, de kevesebb a 2021-ben összegyűlt húszezer doboznál – értékel a kommunikációs vezető.
Persze a máltaiak nincsenek egyedül, számos adománygyűjtő szervezet már tavaly jelezte, hogy szűkösebben érkeznek a felajánlások. A Baptista Szeretetszolgálat akkor úgy nyilatkozott, hogy vidéken észleltek jelentősebb visszaesést az adományozási hajlandóság terén, és bár még folyamatban volt a gyűjtés, úgy látták, cipősdoboz-akciójuk sem fogja hozni a 2021-es számokat.
Az élelmiszer-adományok csökkenésében nyilvánvalóan nagy szerepe volt a hatalmas inflációnak, és mivel a tartós élelmiszerek körében számos hatósági áras termék is található, lisztet, cukrot, olajat a mennyiségi korlátozások miatt jobbára csak maguknak tudtak venni az emberek.
Érdekesség, hogy az élelmiszerekkel kapcsolatban a boltok is tudatosabbak lettek, ami tavaly nem jött jól az adományokat gyűjtőknek. A Magyar Élelmiszerbank Egyesület például országszerte gyűjti az élelmiszer-felesleget az üzletekből, és átadja az adománygyűjtő szervezeteknek.
Ám decemberben úgy nyilatkoztak, hogy hiába látogattak el naponta a korábbinál több áruházba, nem nőtt ezzel arányosan a begyűjtött élelmiszer mennyisége. Ez szerintük arra utal, hogy
Ennek tulajdonítják, hogy míg 2021-ben 348 tonnát tudtak begyűjteni, tavaly mindössze 241 tonna élelmiszert sikerült összekalapozni ilyen módon.
Romhányi Tamást arról is kérdeztük, lehetséges-e, hogy más célokra, például a háború sújtotta ukránok támogatására nagyobb lendülettel adakoztak az emberek, ezért ment most kicsit kevesebb a hazai rászorulóknak. Válaszából kiderült, hogy
„A háború kirobbanása után volt egy óriási adományozási hullám, sokan megmozdultak, segítettek, ám azt tapasztaljuk, hogy az év végére kicsit elfáradtak az emberek. Továbbá az infláció, a rezsinövekedés is egész biztos jelentősen visszafogja a felajánlható mennyiséget” – tette hozzá a kommunikációs vezető. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat honlapján egyébként kint vannak a tavalyi adatok, amelyek szerint a karitatív szervezet
(Fotó: MTI)